Kredyty – Klienci indywidualni

Bank Spółdzielczy w Sokółce oferuje Klientom indywidualnym następujące rodzaje kredytów:

Kredyt odnawialny w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym ROR

Bank Spółdzielczy w Sokółce oferuje posiadaczom rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego ROR kredyt odnawialny w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Kredyt w rachunku ROR jest bardzo wygodną i praktyczną formą finansowania codziennych potrzeb. Kredyt jest odnawialny, co oznacza, że każda spłata całości lub części wykorzystanego limitu kredytowego powoduje jego odnowienie i przyznany limit kredytowy może być wielokrotnie wykorzystywany w okresie trwania umowy. Nie trzeba pilnować spłaty rat kredytu, a jedynie należy zapewnić środki na pokrycie odsetek płatnych na koniec miesiąca.

Warunki udzielenia kredytu

Kredyt odnawialny w rachunku ROR udzielany jest Klientom:

  • posiadającym rachunek ROR przez okres co najmniej 3 miesięcy; do okresu funkcjonowania ROR może być zaliczony okres posiadania rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego w innym banku
  • uzyskującym dochody i regularnie przekazującym stałe wpływy z tytułu osiąganych dochodów na rachunek ROR,
  • posiadającym zdolność i wiarygodność kredytową.

Okres kredytowania

Kredyt udzielany jest w formie odnawialnej linii kredytowej na okres 12 miesięcy. Po tym okresie kredyt może zostać automatycznie przedłużony na kolejny okres, bez konieczności spłacania zadłużenia, pod warunkiem, że Kredytobiorca wywiązywał się z warunków umowy kredytowej.

Oprocentowanie

Kredyt oprocentowany jest według stałej stopy procentowej. Bank pobiera z rachunku ROR Klienta w ostatnim dniu każdego miesiąca należne odsetki, naliczane codziennie jedynie od faktycznie wykorzystanego limitu kredytowego.

Za udzielenie kredytu Bank pobiera prowizję określoną w Taryfie prowizji i opłat za czynności bankowe.

Kredyt gotówkowy

Bank Spółdzielczy w Sokółce oferuje osobom fizycznym kredyt gotówkowy, który można wykorzystać na dowolny cel konsumpcyjny. Kredyt gotówkowy jest wygodną i praktyczną formą sfinansowania bieżących potrzeb. Dzięki niemu można np. zrealizować zakup nowej pralki, telewizora, opłacić wycieczkę zagraniczną, czesne za studia itp.

Warunki udzielenia kredytu

O kredyt gotówkowy mogą ubiegać się osoby fizyczne posiadające jednocześnie:

  • pełną zdolność do czynności prawnych
  • stałe miejsce zamieszkania na terytorium Polski lub zatrudnienie w Polsce na czas nieokreślony
  • zdolność kredytową

Posiadanie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego ROR w Banku Spółdzielczym w Sokółce nie jest wymagane.

Wysokość kredytu zależy ustalana jest indywidualnie i zależy także od rodzaju kredytu.

Kredytobiorca ma prawo w dowolnym momencie do wcześniejszej spłaty całego lub części kredytu. Bank nie pobiera prowizji od tej transakcji.

Kredyt mieszkaniowy

Bank Spółdzielczy w Sokółce oferuje kredyt, dzięki któremu osoby fizyczne mogą w pełni zrealizować swoje plany mieszkaniowe. Kredyt mieszkaniowy pozwoli spełnić marzenia o posiadaniu własnego mieszkania, domu bądź remontu twojej nieruchomości, jak również pozostałych celów związanych z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych.

Ogólne zasady:

  • minimalna wysokość kredytu: 100 000,00 zł (słownie złotych: sto tysięcy 00/100),
  • maksymalna wysokość kredytu: uzależniona jest m.in. od rodzaju i wysokości dochodów, posiadanych zobowiązań finansowych, ilości osób pozostających na utrzymaniu w gospodarstwie domowym i wielu innych czynników,
  • maksymalny okres kredytowania: 300 miesięcy,
  • spłata kapitału od kredytu w ratach miesięcznych z zachowaniem okresu karencji,
  • spłata odsetek od kredytu – miesięcznie,
  • maksymalna karencja w spłacie kapitału wynosi do 24 miesięcy.

Z kredytu mieszkaniowego możesz skorzystać, gdy:

  • chcesz kupić działkę budowlaną,
  • budujesz, rozbudowujesz i wykańczasz dom lub mieszkanie,
  • chcesz uzyskać spółdzielcze prawo do mieszkania lub domu w spółdzielni mieszkaniowej,
  • gdy chcesz kupić dom lub mieszkanie na rynku pierwotnym lub wtórnym,
  • planujesz remont i modernizację domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego,
  • planujesz zamianę domu lub mieszkania,
  • masz wiele innych potrzeb związanych z mieszkaniem.

Korzyści:

  • atrakcyjne oprocentowanie,
  • brak ryzyka wahań kursowych – kredyt udzielany w złotych polskich,
  • możliwość karencji w spłacie kapitału – nawet do 24 miesięcy,
  • sam podejmujesz decyzję, jak spłacasz kredyt – w ratach stałych lub malejących.

Bank oferuje kredyty oprocentowane według następujących formuł oprocentowania:

Oprocentowanie okresowo stałe

Okresowo stała stopa procentowa – stopa, według której oprocentowany jest kredyt, wyrażona jako stała wartość procentowa w określonym w Umowie kredytu przedziale czasu. Zasady ustalania oprocentowania okresowo stałego kredytu oraz dokonywania zmian oprocentowania kredytu są określone w Umowie kredytu.

Stała stopa procentowa, która jest określona w umowie kredytu/aneksie do umowy kredytu obowiązuje w okresie 60 miesięcy od dnia uruchomienia kredytu/ od pierwszego dnia okresu odsetkowego następującego po dniu wejścia w życie aneksu zmieniającego formułę oprocentowania do Umowy kredytu. Jeżeli pierwszy dzień okresu odsetkowego następującego po dniu wejścia w życie niniejszego aneksu przypada w dniu wolnym od pracy okres obowiązywania oprocentowania stałego rozpoczyna się w pierwszym dniu roboczym po tym dniu. W dalszym okresie kredytowania obowiązuje zmienna stopa procentowa, która stanowi sumę marży określonej w umowie kredytu i wskaźnika referencyjnego WIBOR 6M według notowania w ostatnim dniu miesiąca kończącego półrocze a w przypadku braku notowań stawki WIBOR 6M dla danego dnia do wyliczenia stopy procentowej stosuje się odpowiednio stawkę z dnia poprzedniego, w którym było prowadzone ostatnie notowanie stawki WIBOR 6M. Stawka WIBOR 6M ustalana jest na okresy 6-miesięczne i obowiązuje od pierwszego dnia następnego półrocza.

W miesiącu odsetkowym, w którym ma nastąpić zmiana formuły oprocentowania Kredytobiorca nie ma możliwości dokonywania zmian mających wpływ na zmianę harmonogramu Umowy kredytu, takich jak:

1) zmiana terminu daty spłat rat kredytu w danym miesiącu kalendarzowym;

2) zmiana metody spłat rat kredytu:

  • z rat stałych (annuitetowych) na raty malejące;
  • z rat malejących na raty stałe – annuitetowe.

Bank, nie później niż 60 dni przed terminem zmiany formuły oprocentowania, przedstawi Kredytobiorcy, na trwałym nośniku lub w postaci elektronicznej, informacje o oprocentowaniu kredytu według wszystkich oferowanych przez Bank formuł oprocentowania. Po upływie 60 miesięcy od daty uruchomienia kredytu/wejścia w życie aneksu do Umowy kredytu, Kredyt oprocentowany będzie według zmiennej stopy procentowej, stanowiącej sumę stopy referencyjnej i indywidualnie ustalonej marży Banku.

Oprocentowanie zmienne:

Kredyt oprocentowany jest według zmiennej stopy procentowej, stanowiącej sumę stopy referencyjnej i marży Banku. Stopą referencyjną Banku jest stawka WIBOR 1M, obliczona jest jako stawka z ostatniego dnia roboczego miesiąca kalendarzowego, poprzedzającego okres jej obowiązywania i publikowana na koniec każdego miesiąca.

Okresy 1-miesięczne, w których obowiązuje ustalona wysokość stopy procentowej, odpowiadają miesiącom kalendarzowym, pierwszy okres obowiązywania ustalonej stopy oprocentowania rozpoczyna się z dniem uruchomienia kredytu, a kończy z ostatnim dniem miesiąca kalendarzowego, w którym nastąpiło uruchomienie kredytu, kolejne okresy obowiązywania nowych stóp procentowych rozpoczynają się pierwszego dnia kolejnego miesiąca kalendarzowego (odsetki po zmianie oprocentowania naliczane są od pierwszego dnia miesiąca); ostatni okres obowiązywania ustalonej stopy oprocentowania rozpoczyna się z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego, w którym przypada ostateczny termin spłaty kredytu, a kończy z dniem poprzedzającym ostateczny termin spłaty tego kredytu.

Marżę Banku określa Tabela oprocentowania produktów bankowych Banku Spółdzielczego w Sokółce.

Aktualna Tabela oprocentowania oraz informacje na temat wskaźników referencyjnych dostępne są dla Państwa na stronie internetowej Banku (www.bs-sokolka.pl).

Kredytobiorca zaciągający kredyt hipoteczny narażony jest na ponoszenie określonych ryzyk. Każdy kredyt hipoteczny o zmiennym oprocentowaniu jest obciążony ryzykiem stopy procentowej oraz ryzykiem zmiany cen rynkowych nieruchomości.

Zmiany stopy procentowej będą powodować zmiany wysokości raty kredytu oprocentowanego według zmiennej stopy procentowej. Z tego względu, przy podejmowaniu decyzji, szczególnie dotyczących wieloletniego kredytu hipotecznego, Kredytobiorca powinien brać pod uwagę długoterminowy trend na rynku, a nie tylko krótkotrwałe wahania stopy procentowej. Przed zawarciem umowy Bank informuje Klientów o kosztach i ryzykach związanych z kredytem. Ryzyko podjęcia decyzji i jej konsekwencji spoczywa na Kredytobiorcy, pozostanie związany umową, zgodnie z którą przez kilka, kilkanaście albo kilkadziesiąt lat będzie spłacał raty kredytu.

Reprezentatywny przykład

Dla oprocentowania okresowo stałego:

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi: 10,66 % dla następujących założeń: całkowita kwota kredytu: 230 000,00 PLN, okres kredytowania: 240 miesięcy; wkład własny: 20% wartości nieruchomości; oprocentowanie okresowo stałe kredytu w okresie pierwszych 60 miesięcy: 9,64% w skali roku, a następnie oprocentowanie zmienne 9,43% w skali roku – wyliczone jako suma aktualnej stopy bazowej kredytu (stopa zmienna WIBOR 1M: 6,93%) i indywidualnie ustalonej marży  w wysokości 2,50%, równa rata miesięczna: 2.164,97 PLN, łączna liczba rat: 240. Całkowity koszt kredytu 294 782,48  PLN, w tym: suma odsetek w całym okresie kredytowania: 285 093,48 PLN, prowizja niekredytowana za udzielenie kredytu: 1,50 % kwoty udzielonego kredytu wynosząca: 3 450,00 PLN, podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC): 19,00 PLN, ubezpieczenie nieruchomości 6020 PLN (za cały okres kredytowania, dla ubezpieczenia oferowanego za pośrednictwem Banku Spółdzielczego w Sokółce, ochrona All Risk). W całkowitym koszcie kredytu Bank nie uwzględnia kosztu wyceny nieruchomości, gdyż nie jest dostawcą tej dodatkowej usługi dla konsumenta. Całkowita kwota do zapłaty wynosi: 524 782,48 PLN. Oprocentowanie kredytu jest stałe w okresie pierwszych 60 miesięcy, a następnie zmienne. W okresie obowiązywania wg formuły zmiennej oprocentowanie umowy kredytu może ulec zmianie w związku ze zmianą stopy referencyjnej WIBOR 1M, która może spowodować, że koszty obsługi kredytu mogą wzrosnąć lub zmaleć. Zmienne oprocentowanie niesie za sobą ryzyko wzrostu wysokości raty, a tym samym całkowitej kwoty do zapłaty.

Kalkulacja została dokonana na dzień 02.01.2023 r. na reprezentatywnym przykładzie.

Dla oprocentowania zmiennego:

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla kredytu mieszkaniowego, w  Banku Spółdzielczym w Sokółce wynosi: 10,53% dla następujących założeń: całkowita kwota kredytu: 230 000,00 PLN, okres kredytowania: 240 miesięcy; wkład własny: 20% wartości nieruchomości; oprocentowanie zmienne kredytu: 9,43% w skali roku – wyliczone jako suma aktualnej stopy bazowej kredytu (stopa zmienna WIBOR 1M: 6,93%) i marży Banku w wysokości 2,50%, równa rata miesięczna: 2 134,30 PLN, łączna liczba rat: 240. Całkowity koszt kredytu: 291 762,28 PLN, w tym: suma odsetek w całym okresie kredytowania: 282 073,28 PLN, prowizja niekredytowana za udzielenie kredytu: 1,50% kwoty udzielonego kredytu, wynosząca: 3 450 PLN, podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC-1): 19,00 PLN, ubezpieczenie nieruchomości 6 020 PLN (za cały okres kredytowania, dla ubezpieczenia oferowanego za pośrednictwem Banku Spółdzielczego w Sokółce, ochrona All Risk). W całkowitym koszcie kredytu Banku nie uwzględniono kosztu wyceny nieruchomości, gdyż Bank nie jest dostawcą tej dodatkowej usługi dla konsumenta. Całkowita kwota do zapłaty wynosi: 521 762,28 PLN. Oprocentowanie kredytu jest zmienne i w okresie obowiązywania umowy kredytu może ulec podwyższeniu w zawiązku ze wzrostem stopy referencyjnej WIBOR 1M, co spowoduje podwyższenie kwoty spłacanej raty kredytu.

Kalkulacja została dokonana na dzień 02.01.2023 r. na reprezentatywnym przykładzie.

Skip to content